Aritmetik Sistem | Abaküsmatik - Mental Aritmetik

Kurumların İhtiyaç Duyduğu Mental Aritmetik Eğitim Setlerinde Kurumlara Özel Kampanya Eğitim Setinin İçeriği

2 Adet Ders Kitabı
101 Adet Flash Kart
1 Adet Anzan Kart
1 Adet Soru Bankası CD'si
1 Adet Anzan Program CD'si
1 Adet Öğrenci Abaküsü

Eğitim setlerinin siparişinde sayı sınırlaması yoktur. 50 adet ve üzeri eğitim seti siparişlerinde kargo ücretsizdir.

Detaylı bilgi için 0532 443 49 31 (Şahin Kütük) numaralı telefondan veya info@abakusmatik.com.tr  eposta adresinden bize ulaşabilirsiniz.


Anasayfa / Makaleler / Aritmetik Sistem

Aritmetik Sistem

Mental aritmetik veya aritmetik sistemi Ergenlik dönemi öncesi çocuklarda uygulanan ve çocukların analitik düşünme, hızlı karar verme , pratik çözümler oluşturma, matematiksel  işlemlerde üst düzey seviyelere çıkmada, akademik başarıyı ve ilerideki iş yaşantısını değiştiren bir sistemdir.


Soroban (Abaküs) denilen bir eğitim aracı kullanılarak çocuğun soyut olan matematiksel  ifadelerin somutlaştırılmasında çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Özel bir abaküs olan soroban uzun zamandan itibaren dünyanın bir çok yerinde eğitim amacıyla kullanılmıştır. Ülkemiz ise Mental aritmetik ve soroban ile yeni yeni tanışmaktadır. Aritmetik eğitimi veren bir çok firma faaliyet göstermekte ise de istenilen başarıya kısmen ulaşılabilmiştir.


Mental aritmetik sisteminde soroban kullanmaya başlayan çocuk belli bir dönemden sonra soroban kullanmada uzmanlaşır ve ardından soroban yani abaküs kullanmayı bırakır çünkü artık sorobanı zihninde canlandırmaya ve aritmetiksel  işlemleri hızlı bir şekilde yapmaya başlamıştır.

 

Soroban Nedir

Japon dilinde “soroban” Türkçede kullanılan “abaküs” kelimesi ile eşanlamlıdır. Günümüzde kullanılan hesap makinesinin kökeni olan soroban, bir hesaplama aletidir. Soroban’ın günümüzde kullanılan klasik modeli 1930’lu yıllarda geliştirilmiş ve günümüze kadar da gelerek mental aritmetik çalışmalarının vazgeçilmezi olmayı sürdürmüştür. Teknoloji çağında hesaplama yapmaya yarayan gelişmiş aletler olmasına rağmen Soroban hala kullanılmaya devam edilmektedir.
Soroban ve Anzan Arasındaki Fark Nedir
Soroban kullanımından sonraki adım “Mental Aritmetik” olarak bilinen “Anzan” sistemidir. Soroban eğitimini alan ve yeterli düzeye ulaşan kişiler, Anzan sistemine geçiş yapma hakkı kazanırlar. Bu aşamada kişiler abaküs kullanmadan görsel ve zihinsel olarak hesap yapma yeteneğini kazanırlar.

SOROBAN= ABAKÜS ( + ) ( – ) ( x ) ( : ) işlemlerini yapmak için kullanılır.

Hesap makinesinin yaygınlığı ve kullanım kolaylığına rağmen, günümüzde de pekçok aile çocuklarını Soroban ve Anzan öğrenmeleri konusunda teşvik edip kurslara kayıt ettirmektedirler. Bunu yaparken amaç, hesap makinesine doğrudan bağlı kalmadan daha hızlı ve pratik hesaplama yapabilmeleridir.

Bir diğer önemli nokta Soroban’ın Alzheimer gibi önemli bir hastalığın tedavisinde kullanılıyor olmasıdır.

SOROBAN-ANZAN ÇALIŞMALARI YENİ Mİ? TARİHÇESİ NEDİR?

Soroban 14. Yüzyıl’da Çin’den (Suanpan) kuzeye, 15. Yüzyıl’da da Kore yarımadasının üzerinden Japonya’ya gelmiştir. Suanpan ilk soroban formatı ile (kullanımı zor olan modeli) iki cennet boncuk kiriş üzerinde ve beş toprak boncuk kiriş altında olarak kullanılmıştır. Suanpan, ülkeye girişinden beri Japon tüccarlar tarafından kullanılıyor olmasına rağmen, Soroban, 17. yüzyıla kadar yaygın değildi.

Bu yüzyıldan sonra Seki Kowa dahil olmak üzere birçok Japon matematikçi, bu sistemi kapsamlı olarak okudu ve geliştirdi. 1850 yılında,iki cennet boncuklu ve beş toprak boncuklu suanpan kullanımdan kaldırıldı. 1891 yılında, bir cennet boncuk ve dört toprak boncuklu modern yapılanmanın oluşturulması ile bir toprak boncuk ve bir cennet boncuk da kaldırıldı . Bu yapılandırma daha sonra 1930 yılında tekrar inşa edildi ve günümüzde kullanılan Soroban’a ulaşıldı. Soroban esas olarak 1940′lı yıllarda popülerliğine kavuşmuştur.

Günümüzde Mental Aritmetikte kullanılan Soroban, aritmetiği büyük ölçüde basitleştirmektedir. Soroban ve Anzan çalışan kişilerin hızlı bir şekilde, hesap makinesi yada bilgisayardan daha hızlı hesap yaptıkları bilinmektedir.

SOROBAN VE ANZAN EĞİTİMİ İÇİN TAVSİYE EDİLEN YAŞ ARALIĞI NEDİR?

İnsan beyninin gelişimini göz önünde bulundurduğumuzda ve bilimsel çalışmalar doğrultusunda tespit edilen “öğrenme eşiği”ni dikkate aldığımızda özellikle 7-12 yaş aralığında bu eğitimin mutlaka verilmesi gerektiğini görmüş oluruz. Beynin her iki lobunun-sağ-sol- etkili ve verimli gelişimi için abaküs eğitimi büyük oranda önem arz etmektedir.
SOROBAN VE MENTAL ARİTMETİK EĞİTİMLERİNİN FAYDALARI

• Konsantrasyon ve dikkat becerilerini geliştirir.
• Yaşam boyu karşımıza çıkan tüm matematik sorularına doğru ve hızlı bir şekilde cevap verebilmeyi sağlar.
• Yorumlama, algılama, sentez ve analiz becerilerini geliştirir.
• Büyük sayıları abaküs yardımı ile kolayca ve basit bir biçimde ifade edebilmeyi sağlar.
• Yaşam boyu zihinsel hesaplamaya teşvik eder, kişileri hesaplama makinesine bağımlı olmaktan kurtarır.
• Beynimizin tamamını dengeli bir biçimde kullanmayı öğretir ve hafızayı keskinleştirir.
• Özgüveni arttırır. Sorulara rahatlıkla cevap verebilme özelliği sayesinde bireyler liderlik özelliği kazanırlar.
• Odaklanma artar.
• Yaratıcılık yeteneğinde artış olur.
• Refleksler gelişir.

Neden 7-12 Yaş?

Bu soruyu cevaplamak için bilimsel oranlarla hareket etmemiz gerekiyor;
• İnsan zekasının %75’lik oranı 7 yaşına kadar gelişimini tamamlamaktadır.
• 7-12 yaş aralığında zeka gelişim oranı %95’lik bir oranı bulmaktadır.
• Geriye kalan %5’lik oran hayatımızın geri kalan kısmında çeşitli etkenlerin meydana gelmesine göre şekillenmektedir.
Yukarıda verilen bu nedenlerden dolayı abaküs (soroban) eğitiminin 7-12 yaş aralığında verilmesi sağlıklı zeka gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir.

ÇOCUĞUMUN BU EĞİTİME BAŞLAMASI İÇİN İLK KRİTER NEDİR?

Öğrencinin sayıları tanıyabilmesi ilk önemli kriterdir.7 yaşındaki bir çocuk sayıları tanıyabildiği için bu yaşta abaküs eğitimine başlaması uygundur. Abaküs eğitimi için bir üst yaş sınırı yoktur. Her yaştaki kişiler bu eğitimi beyin cimnastiği için alabilirler ve faydasını görürler. Ancak, mental aritmetik (anzan- zihinden hesaplama) 12 yaşından sonra verilmez. Çünkü, görsel zeka 12 yaşında katılaşır.Bu yaştan sonra zihinden hesaplama becerisi kazandırmak neredeyse imkansız.

Unutmamalıyız ki öğrenme yeteneği özellikle 3-10 yaş aralığında en kapsamlı hale gelip, şekillenmektedir. Bu yaş aralığında öğrenilen her türlü bilgi “yaşam boyu” devam eder. Bilinçli her ebeveynin çocuğunun ilk 10 yılını çok iyi değerlendirip, dil eğitimi, müzik, matematik gibi temel yetenekleri kazanması konusunda destek vermesi çocuğun yaşam boyu bu konularda hiçbir engele takılmadan yeteneklerini ve yaşamını sürdürmesini sağlayacaktır.

SOROBAN VE ANZAN EĞİTİMİ KISA SÜRELİ MİDİR?

Ortalama 7 yaşında bu eğitimleri almaya başlayan bir çocuk 11-12 yaşlarında yaşam boyu hatırlayacağı, kalıcı olarak edindiği bilgilere ve yeteneğe sahip olur. Kısa süreli-1,2- yıl süren düzensiz eğitimler çocukların verim almasını etkiler ve beklenen başarının ortaya çıkmasını engeller. Basit ve temel işlemler olarak iki ve üç haneli sayıları toplayarak çıkarabilirler. Ancak, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde, profesyonel iş hayatında karşılarına çıkacak olan daha karmaşık ve büyük işlemleri yapma konusunda yetersiz ve başarısız olurlar.

BU EĞİTİMİ KÜÇÜK YAŞLARDA DEĞİL DE ERGENLİK DÖNEMİNDE ALDIRIRSAK BAŞARI ORANI ETKİLENİR Mİ?

Başarı oranı kesinlikle etkilenir. Öğrenme eşiğindeki başarı oranı %95 iken , ilerleyen dönemlerde oran gittikçe düşer. Ergenlik dönemine gelindiğinde bu oranın %20’lerin altına indiği görülür.
Bu nedenle bu eğitimleri tavsiye edilen, bilimsel olarak kanıtlanan yaş aralığında çocuklara aldırmak gerekir.

Her eğitimde olduğu gibi , Soroban ve Anzan gibi yaşamın temellerini oluşturan, kalıcı ve verimli kazanımını hedefleyen eğitimlerin çocukları verilmesi aşamasında yaş gruplarının oluşturulması önemlidir. Zeka ve yetenek gelişim eşikleri temel alınarak biz çocukları kendi yaşıtlarının olduğu, duygusal ve zihinsel seviyelerin yakın olduğu sınıflarda bir araya getiriyoruz. Bu nedenle segmentlere ayırırken daha dikkatli davranıp 3 ana grup meydana getiriyoruz.

 
Yorumlar

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Gönder


  • guvenlik


* : Doldurulması zorunlu alanlar

Kategori

Reklam


     

Son Yazılar